ARAPÇA YARIŞMALARI 5 YAŞINDA

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'nün koordinasyonunda Akademi Lisan ve İlmi Araştırmalar Derneği’nin düzenlediği Uluslararası Arapça Yarışmaları heyecanı 5 yaşında.

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Akademi Lisan ve İlmi Araştırmalar Derneği’nin “Arapça Öğretimini Geliştirme Projeleri” kapsamında Türkiye’deki İmam Hatip Liseleri arasında düzenlenen Arapça Yarışmalarının beşincisi için çalışmalar başladı.

Başvuruları 01 Ocak 2014 tarihinde başlayacak 5. Arapça Yarışmalarında bu yıl Arapça Bilgi yarışmasının yanı sıra Arapça Şiir Okuma, Arapça Hitabet (Metin Canlandırma) ve Arapça Hat/ Kaligrafi kategorileri gerçekleşecek.

Farklı üniversitelerden birçok Arap dili uzmanı akademisyenin desteği ile yapılacak yarışmalarda öğrenciler Arap edebiyatının önde gelen şairlerinin eserlerini ezberleyerek yarışmaya katılacaklar. Metin canlandırma yarışmalarında da Arapça tiyatral yeteneklerini sergileyecek olan öğrenciler 15 ayrı metinden iki metin seçerek yarışmalara katılacaklar. 600’ü aşkın İmam Hatip Lisesinin katılımının beklendiği yarışmalarda bu yıl yeni bir kategori daha ilave edildi. Arapça Hat/Kaligrafi alanında yapılacak olan yarışmalarla öğrencilerin İslâm medeniyetinin önemli sanatlarından olan hat sanatının yaşatılması, geliştirilmesi, teşviki, yaygınlaştırılması, geleneğin tanıtılması ve modern hat sanatıyla ilgili bilinç oluşturulması alanında gelişimleri hedefleniyor.

5. Arapça Yarışmalarının il elemeleri Türkiye genelinde eş zamanlı olarak 5 Nisan 2014 Cumartesi günü yapılacak, bölge yarışmaları ise 26 Nisan 2014 Cumartesi tarihinde Batman, Bingöl, Adıyaman, Sinop, Kırıkkale, Zonguldak, Denizli, Çanakkale ve İstanbul’da olmak üzere dokuz ayrı ilde yapılacak. Yarışmaların Türkiye finaline ve ödül törenine ise bu yıl Eskişehir ev sahipliği yapıyor. 16-17 Mayıs 2014 tarihlerinde yapılacak olan Türkiye finalleri aynı gün yapılacak ödül töreni ile son bulacak.

25 Arap ülkesinden 425 milyona yakın bir nüfusun konuştuğu Arapça, Kur'an-ı Kerim'in dili olması sebebiyle tüm İslam dünyası için de büyük bir öneme sahip. Önemi her geçen gün artan bu dile dikkat çekmek isteyen yarışmaların amacı Arapçayı daha etkin kullanan, kendilerini yazılı ve sözlü olarak ifade edebilen, sosyal, kültürel ve iktisadi ilişkileri geliştirebilecek gençlerin yetiştirilmesine öncülük ediyor.

Yarışmaların İmam-Hatip Liselerinde Arapça eğitimine heyecan kattığını, Arap dünyasında Türkiye’ye olan ilgiyi ve muhabbeti arttırdığını ifade eden Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, “Arapçanın okullarımızda daha sağlıklı bir şekilde öğretilmesi, Türkiye ve Arap dünyası arasında kültürel köprülerin pekiştirilmesi ve aynı heyecanı yaşayan öğrencilerimizin kaynaşması adına bu proje çok önemlidir. Bu sene finallere Eskişehir ev sahipliği yapacak. Herkesi oraya bekliyoruz. Şimdiye kadar bize destek olan, yalnız bırakmayan herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi

Yarışmaların ilkine İstanbul’daki 25 İmam Hatip Lisesinden 400 öğrenci katılırken, 2.sine Türkiye genelinde 409 okuldan 3995 öğrenci katıldı. Uluslar arası düzeyde yapılan 3. Yarışmalar kapsamında Bosna-Hersek, Makedonya, Kosova, Romanya, Karadağ, Sırbistan, Hırvatistan ve Bulgaristan’dan gelen 80 öğrenci, Türkiye’nin 80 ilinden 461 okulun katılımıyla 2710 öğrencinin katıldığı programda buluştu.  Ev sahipliğini Konya’nın yaptığı 4. Arapça Yarışmaları Türkiye genelinde 80 ilden 571 okul ve 2712 öğrencinin katılımıyla gerçekleşmişti.