Duyurular

Ülkemizde Arapça Eğitimi Alanında En Önemli İsimlerden Doç.Dr.Zülfikar Tüccar Hocamızı Kaybettik / 01.08.2014
Türkiye'de İlahiyat Fakültelerine yönelik Arapça eğitimleri alanında önemli çalışmalara imza atan Doç.Dr.Zülfikar Tüccar Hocamız, 30 Temmuz 2014 günü Hakk'a yürüdü.

 

1949 yılında Tokat’ın Yeşilyurt ilçesinde dünyaya gelen Doç.Dr.Zülfikar Tüccar Hocamız, 1970'te İstanbul İmam Hatip Okulu'ndan mezun oldu ve bu mezuniyeti sonrasında 17 yıl süre boyunca Diyanet İşleri Başkanlığı'nda imam-hatip olarak görev aldı.

1977 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap-Fars Filolojisi bölümündeki eğitimini tamamladı. 1980 yılında İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Kürsüsü'ne asistan olarak atanan Hocamız, 1987 yılında “el-Ferra: Hayatı, Eserleri, Arap Dili ve Edebiyatı'ndaki Mevkii” adlı çalışmasını bitirerek doktor ünvanını aldı. Hemen sonrasında Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı öğretim üyeliğine Yrd. Doç. Dr. olarak atandı.

Akademisyenliğinin yanı sıra 1988 yılında Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi'nde müellif-redaktör ve Arap Dili Edebiyatı İlim Heyeti Başkanı olarak da çalışmaya başladı. Bu çalışmalarına uzun bir süre devam etti.

1996-1997 öğretim yılında Ürdün Alü'l-Beyt Üniversitesine davet edildi ve bir yıl bu üniversitede öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi'nden emekli oldu. En son Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyeliği görevinde bulunan Tüccar, evli ve beş çocuk babasıydı.

Ocak ayında başlayan rahatsızlığı nedeniyle bir süredir İstanbul’da tedavisi devam eden Hocamız, yakın bir süre önce yeniden yoğun bakıma alınmıştı.

Son olarak Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren ve bir dönem Akdemistanbul’da da Arapça Eğitim Seminerlerine katılan Hocamıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz.

 

Akdemistanbul