Bizden Haberler

ARAPÇA DERSLERİNDE ARAPÇA KONUŞUYORUZ... / 12.11.2014
Türkiye'de İmam Hatip Liselerinde Arapça Öğretimini Geliştirme Projelerini yürüten Akdemistanbul ve Akademi Lisan ve İlmi Araştırmalar Derneği olarak Arapça öğretmenlerimize destek vermek amacıyla "Arapça Derslerinde Arapça Konuşuyoruz" sloganını kullanarak bir çalışma hazırladık.

    Değerli Arapça Öğretmenleri,

Arapça öğretmenlerinin mesleki gelişimlerini destekleme, derslerin daha verimli geçmesi için başta hizmet içi eğitimler ve Arapça ders materyalleri konusunda destek çalışmaları yürüten kurumumuz, 2014-2015 eğitim öğretim döneminde İmam Hatip ortaokulları ve liselerinde okutulacak Arapça dersleri için öğretmenlerimize yardımcı olacak bu çalışmayı sizlerle paylaşmak istedik.  

“Arapça Derslerinde Arapça Konuşuyoruz” sloganıyla başlatmış olduğumuz bu kampanyada, siz değerli öğretmenlerimizin sınıf içinde sıklıkla kullandığı 300 kadar kalıp ifadeyi sizler için tespit ettik. Bu ifadeleri Arapça uzman öğretmenlere tercüme ettirdik ve sizlerin istifadesine sunuyoruz... Hedefimiz sınıflarda “mümkün mertebe” bu kalıpları kullanmak ve öğrencilerimize olabildiğince Arapça hitap etmektir.

İmam Hatip Ortaokulu ve İmam Hatip Lisesi öğrencilerimiz için mümkün mertebe “gramer kurallarından uzak” bir Arapça öğretiminin ideal olacağını düşünen kurumumuz, öğrencilerin “dile maruz bırakılması” ilkesiyle Arapçanın “tümdengelim” metoduyla daha kolay öğretileceğini düşünmektedir. Arapçanın sevdirilerek ve kullanılarak öğrencilerde “bu dil çok kolay öğrenilebilir” algısı oluşturmak ilk hedefimizdir.

Akademi Lisan Derneği ve Akdemistanbul olarak 2014-2015 eğitim öğretim döneminde “Arapça Derslerinde Arapça Konuşuyoruz” kampanyamıza destek veren idareci ve öğretmenlerimize teşekkürlerimizi arz ederiz.

Kalıplar dosyasını indirmek için tıklayınız.