Bizden Haberler

İMAM HATİPLİLERDEN SOMA İÇİN 15 BİN HATİM / 16.05.2014
Soma'da hayatını kaybeden maden işçileri için Türkiye genelinde bütün İmam Hatip Liselerinde okunan 15 bin hatim yapıldı. Eskişehir?de öğrencilerin okuduğu hatim duasından sonra başlayan Arapça Yarışmaları Türkiye Finali?nde duygusal anlar yaşandı.

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda Akademi Lisan ve İlmi Araştırmalar Derneği tarafından düzenlenen, 5. Arapça Yarışmaları'nda büyük finali Eskişehir'de başladı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Spor Salonu’nda düzenlenen programa Ak Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca, İnönü Kaymakamı Ömer Faruk Yüce, MEB Din Öğretimi Daire Başkanı Abdulhalık Baş, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, Osmangazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Bahattin Atak, İl Müftüsü Niyazi Ersoy, Ak Parti İl Başkanı Süleyman Reyhan, ile Katar, Kuveyt, Cezayir, Tunus, Fas, Suud-i Arabistan, Filistin, Suriye, Irak’tan gelen akademisyen, edebiyatçı ve fikir adamlarıyla eğitim, siyaset, sanat, medya, sivil toplum kuruluşlarının önemli temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

 Eskişehir İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Sarar Anadolu İmam Hatip Lisesi koordinesinde düzenlenen ve İki gün sürecek Arapça Yarışmaları Türkiye Finali öncesinde öğrenciler Soma'da hayatını kaybeden maden işçileri için Türkiye genelinde bütün İmam Hatip Liselerinde okunan 15 bin hatimin duasını yaptılar. Soma'da facianın olduğu ilk gün Hatim organizasyonu başlatan İmam Hatipliler, okunan hatimlerin duasını Arapça Yarışmaları Finali öncesinde yaptılar. Eskişehir Müftüsü ve din görevlilerinin de hazır bulunduğu programda öğrencilerin Soma için okuduğu dualara hep bir ağızdan amin denildi.

Bu yıl beşincisi düzenlenen Arapça Yarışmalarına Türkiye genelinde 81 ilden 636 okul 11.852 öğrenci ile katıldı. Bilgi yarışması kategorisinde 559, şiirde 437, hitabet (metin canlandırma) yarışmasında 111 okulun yarıştığı elemelere büyük ilgi vardı.  Arapça Hat / Kaligrafi dalının da yer aldığı yarışmalara 300'ü aşkın akademisyen ve ilim adamı jüri üyeliği yaptılar.

Eskişehir’in çok önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptığını ifade eden Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Daire Başkanı Abdulhalık Baş, " Türkiye genelinde 636 İmam Hatip Lisesinin katılımıyla gerçekleşen bu yarışmalarda katılan bütün öğrencileri ve öğretmenleri tebrik ediyorum. Her yönüyle çok anlamlı bu programa Türkiye’nin dört bir tarafından katılan herkesi selamlıyorum. Önemli bir program çünkü  Arapça, hem yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in dili hem İslam coğrafyasıyla en önemli köprümüz hem de medeniyetimizi anlayıp analiz edeceğimiz anahtardır. Bu yarışmalar öğrencilerin Arapçayı daha etkin kullanabilmesi için çok önemli bir fırsat sunuyor. Yarışmalara katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Son olarak birkaç gün önce Soma’da kaybettiğimiz madencilerimizin Allah’tan rahmet yaralılara şifa, ailelerine sabır diliyorum. Olayın olduğu ilk günden bu yana ülke genelinde ölen kardeşlerimiz için okunan 15 bin hatimin duasını yaptık. Örnek bir davranış sergileyerek bu olayın gerçekleşmesinde katkısı olan bütün öğrencilerimize şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

Soma'da bir maden ocağında meydana gelen olayla büyük üzüntü duyduklarını belirterek konuşmasına başlayan Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen  “Öncelikle Soma’daki olayda hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. Eskişehir bugün ve yarın hem güzel hem de anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğrencileri, öğretmenleri ve ailelerini selamlıyorum. Kur'an-ı Kerim'in dilini anlama ve öğrenmede hünerlerini sergileyen imam hatipli kardeşlerimi yürekten tebrik ediyorum. Bu organizasyonda emeği geçenleri kutluyorum” dedi.

Yarışmaların ilk gününde hitabet ve şiir alanında muhteşem bir performans sergileyen öğrenciler salondan büyük alkış aldılar. Yarışmalar yarın (Pazar) gerçekleştirilecek bilgi yarışması ve ödül töreniyle sona erecek.

PROGRAM:

17 Mayıs 2014 Saat: 09.00-13.00 / Bilgi Yarışmaları 
17 Mayıs 2014 Saat: 14.00-17.00 / Ödül Töreni programı

Yer : Osmangazi Üniversitesi Kapalı Spor Salonu